کابینت انزو

انزو یک برندی است از یک شرکت خارجی به نام Zentique  می باشد که یک شرکت ایتالیایی بوده و به طور تخصصی در زمینه سیستم آشپزخانه فعالیت می کند و به طور حرفه ای طراحی و ساخت کابینت های آشپزخانه، میز و صندلی را انجام می دهد.  و کابینت های انزویی که در ایران وجود دارد و به  دست مشتریان می رسد ساخت این شرکت نمی باشد. به همین دلیل بهتر است که بگوییم کابینت هایی با طرح انزو و یا طرح کابینت های انزو. بنا بر این در هر جای این مقاله کلمه کابینت انزو را نام بردیم منظور همان کابینت طرح انزو می باشد.

کابینت آشپزخانه انزو در واقع یک نوع از کابینت وکیوم می باشد که مانند کابینت های وکیوم هسته اصلی آن از جنس و متریال ام دی اف می باشد  و طرح مورد دلخواه روی آن اجرا می شود. بعد از آن روکش هایی معمولا به صورت ورقه ای و با ابعاد سی و پنج و چهل میلی تری که هر کدام جنس متفاوتی دارند ابتدا توسط دستگاههای برش و سی ان سی برش داده می شودو سپس توسط یک تکنولوزی خاص و متفاوت روی مغزی اصلی  پرس می شوند که باعث می شود روی آن  قرار بگیرد.

 

مدل های کابینت انزو

 

مدل های کابینت انزو

کابینت انزو مدلی از کابینت میباشد از نوع پولیشی که در دو نوع رنگ شده و روکش پی وی سی یا همان وکیوم که در بالا توضیح داده شد وجود دارد.  هزینه کار کابینت وکیوم کمتر از حالتی است که از رنگ برای پوشش دادن به کابینت استفاده می شود. اما زبیایی که کابینت های رنگ شده دارند بسیار بیشتر از مورد اولی است. مهم ترین مواردی که در کیفیت و زیبایی کابینت آشپزخانه انزو تاثیر گذار هستند عبارتند از :

 • رنگی که مصرف می شود از کیفیت بالایی یرخوردار باشد
 • ام دی اف به کاربرده با کیفیت باشد
 • استفاده از یراق آلات مناسب و با کیفیت
 • کارگاه رنگ مجهز و عاری از هر گونه گرد و غبار باشد.

حال شاید با تعاریف بالا این سوال برایتان پیش بیاید که اگر مغزی و متریال اصلی کابینت انزو، ام دی اف می باشد پس این دو با هم چه تفاوتی دارند؟ در پاسخ باید بگوییم که معمولا  تفاوتی که در  تمامی کابینت‌های تولید شده وجود دارد این است که جنس درب و نمای آنها متفاوت می باشد و فضای داخلی کابینت ها یکسان و تماما از جنس ام دی اف با روکش سفید می باشد.

 

تفاوت های کابینت های انزو و وکیوم

 

تفاوت های کابینت های انزو و وکیوم

 

1. قطر ورق  ام دی اف بکار رفته

اولین تفاوت و اختلاف کابینت آشپزخانه انزو با کابینت آشپزخانه وکیوم در این می باشد که قطر ورق  ام دی اف بکار رفته در کابینت انزو از قطر ورق ام دی افی که در کابینت وکیوم به کار می رود بیشتر است. به طور مشخص تر باید بگوییم که در کابینت انزو قطر ورقه های ام دی اف برابر 25 میلی متر و در کابینت های وکیوم برابر 16 یا 18 میلی متر می باشد.

2. قطر روکش

دومین تفاوت کابینت آشپزخانه انزو با کابینت آشپزخانه وکیوم در این است که قطر روکش هایی که در کابینت انزو به کار می رود بیشتر از قطر روکش هایی است که در کابینت های وکیوم به کار می رود است.

3.دستگاه سی ان سی (CNC)

سومین تفاوت این دو کابینت نیز در این می باشد که چهار طرف درب کابینت انزو بوسیله دستگاه سی ان سی، تراش داده می شود و به همین دلیل قطر لبه های کابینت انزو حدود ۸ میلی متر کمتر از قطر لبه ها در کابینت  های وکیوم می باشد.

تفاوت های کابینت های انزو و وکیوم

 

4. رنگ کابینت

 چهارمین تفاوت کابینت آشپزخانه انزو با کابینت وکیوم هم در این است که کابینت های انزو  معمولا به شکل سفید براق می باشند در صورتی که رنگ های گسترده تری و تنوع بیشتری در کابینت وکیوم وجود دارد.

5. قیمت

پنجمین تفاوت در قیمت تمام شده این دو کابینت می باشد به طوری که در کابینت آشپزخانه انزو به دلیل جنس و موادی که در آن به کار رفته است به مراتب بیشتر از کابینت آشپزخانه وکیوم می باشد.

چون کابینت آشپزخانه انزو از رنگ سفید بیتشر استفاده شده است باعث میشود محیط آشپزخانه بزرگتر نشون داده می شود در واقع باعث منبسط شدن فضا و محیط اطراف می باشد. علاوه بر این به راحتی می توان آن را با اجزای دیگر ست کرد و اینکه کابینت انزو را می توان ترکیبی از دو کابینت وکیوم کلاسیک و  همچنین کابینت مدرن هایگلاس سفید دانست. یعنی ترکیبی از کلاسیک و مدرنیته که از جذاب ترین ویژگی های کابینت انزو به شمار می رود.

انواع کابینت آشپزخانه  با طرح انزو

انواع کابینت آشپزخانه  با طرح انزو

کابینت های انزو از نظر شکل ظاهری تقریبا مانند هم هستند. البته بعضی از طرح ها ساده  و برخی دیگر به نسبت طرح های ساده کمی شلوغ تر هستند که به سلیقه مشتری و انتخاب کارفرما برمیگردد اما طراحان توصیه می کنند برای آشپزخانه هایی با مقیاس کوچک از مدل های ساده تر استفاده کنند. تفاوت اصلی این طرح ها در نوع ابزاری است که انتخاب می شود تا درب ها و نما را را فرم بدهند. و همچنین نوع روکشی است که برای کابینت انتخاب می شود.

کابینت پولیشی

کابینت پولیشی

پولیش یک نوع رنگی است که از جنس مایع بوده و خمیری شکل می باشد که بعد از اینکه زیرسازی انجام شد و درب ها رنگ آمیزی شدند ، روی آن کشیده می شود، این عمل سبب افزایش استحکام و طول عمر کابینت می شود و آن را شفاف و شیشه ای می کند. معمولا این کابینت ها به دلیل زیبایی بیشتری که دارند و کیفیت خوبی که ترکیب رنگ و پولیش دارد معمولاً مشتریان بیشتری را به سمت خود جذب می کند با اینکه به دلیل رنگ شدن از قیمت بیشتری برخوردار است.

در واقع می توان گفت پولیش همانند یک لایه ی لاک ضخیم می ماند که روی قسمت های مختلف یک کابینت را می پوشاند و بعد از اینکه خشک شد باعث افزایش مقاومت رنگ و پایدار شدن آن می شود. پولیش همچنین می تواند بصورت ترکیبی و به همراه رنگ های پلی استر یا پلی اورتان  استفاده شود. مزیت استفاده از پولیش علاوه براینکه  درخشندگی و شفافیت به کابینت می بخشد باعث می شود که در صورتی که خط و خشی روی کابینت ایجاد شد بتوان آن را به راحتی ترمیم کرد. مهم ترین و شاید تنها ترین عیب این دسته از کابینت ها گران قیمت بودن آن هاست.

مزایا کابینت پولیشی

 • از درخشش و شفافیت عالی برخوردار هستند.
 • رنگ این کابینت ها در برابر اشعه UV از پایداری بالایی برخوردارند.
 • در صورت ایجاد آسیب و خط و خش به آسانی ترمیم می شوند.

 

کابینت انزو با رنگی از نوع پلی اورتان

کابینت انزو با رنگی از نوع پلی اورتان

رنگ پلی اورتان از جمله رنگ های محدودی است که در برابر تابش آفتاب و نیز رطوبت از خود مقاومت بالایی نشان می دهد، قدرت چسبندگی بالایی دارد، خیلی سریع خشک می شود و به همین دلایل از آن در صنایع چوب استفاده می شود. کابینت با رنگ پلی اورتان براق با این اختلاف که ضخامت پولیش از رنگ بیشتر می باشد و مانند لاک سطوح کابینت را میپوشاند. از لحاظ استکام، کابینت انزو با رنگ پلی اورتان از استحکام کمتری نسبت به پولیشی برخوردار است.

مزایا کابینت انزو با رنگی از نوع پلی اورتان

 • از لحاظ قیمتی نسبت به کابینت پولیشی مناسب تر می باشد.
 • کیفیت آن بسیار عالی است و رنگ پلی اورتان ماندگاری بالایی دارد.
 • در مقابل ضربه و خراشیدگی و یا هر گونه آسیب این چنینی از خود مقاومت نشان می دهد.

 

کابینت انزو با رنگی از نوع پلی استر و یا نیم استر

 

کابینت انزو با رنگی از نوع پلی استر و یا نیم استر

رنگ پلی استر به دو دسته رنگ  مات و براق تقسیم بندی می شود. پلی استر رنگ شفاف و غلیظی است که دیرتر خشک می شود. در برابر تغییرات محیطی مانند رطوبت، آفتاب، گرما، آب و خط و خش تا حدودی از خود مقاومت نشان می دهد. مهم ترین ویژگی که رنگ پلی استر دارد این است که براق می باشد که این موضوع سبب شده در تولید کابینت های انزو بسیار کاربرد داشته باشد.

هزینه تمام شده کابینت با رنگ پلی استر و پلی اورتان تقریبا مانند هم است با این تفاوت که سرعت رنگ آمیزی کردن رنگ پلی اورتان بالاتر بوده و بیشتر از آن استفاده می شود. البته رنگ نیم پلی استر هم از زیر گروه های دسته ی رنگ پلی استر محسوب می شود که نسبت به رنگ تمام پلی استر مات تر می باشد و از لحاظ قیمتی هم هزینه آن نسبت به دو رنگ پلی اورتان و پلی استر کمتر می باشد.

مزایار کابینت انزو با رنگی از نوع پلی استر و یا نیم استر

 • صیقلی و بسیار براق می باشد.
 • از استحکام قابل قبولی برخوردار است و در مقابل خش مقاومت از خود نشان می دهد.
 • در انتخاب رنگ تنوع بالایی دارد.

اجزاء تشکیل دهنده کابینت انزو

اجزاء تشکیل دهنده کابینت انزو

کابینت انزو مانند کابینت های دیگر شامل اجزای بدنه، درب و صفحه می باشد. برای حجیم تر کردن کار و زیباتر شدن ان از تاج، زیرچراغ و پاخور استفاده می شود. تاجها از لحاظ ظاهری اشکال مختلف دارند اما در اکثر کابینت های انزو از تاج های ساده استفاده می شود. از دیگر اجزاء این کابینت ها می توان به ستون ها اشاره کرد. این ستون ها معمولا با ستون هایی که در کابینت ممبران وجود دارد متفاوت می باشند.  پا خور ها ظاهر کار کابینت ها را زیباتر و شیک تر می کند و همچنین استفاده از آن باعث می شود که  گرد و غبار  به زیر کابینت ها نفوذ نکنند.

2 Comments

 • سلام خسته نباشید، خونه من خیلی رطوبت داره کلا شوره میزنه مدام آشپزخونمم همینطوره دیگه از کابینت انزو هم خوشم اومده، میشه بهم بگید از بین این مدلایی کابینت انزو که گفتین کدوم یکی بیشتر در مقابل رطوبت بهتره

  • با سلام، کاربر گرامی همانظور که می دانید و در مقاله ذکر شده است کابینت انزو از متریال اصلی ام دی اف تشکیل می شود که به طور کلی کابینت ام دی اف در مقابل آب و رطوبت مقاومت پایینی دارد و اگر آشپزخانه منزل شما از رطوبت بسیار زیادی برخوردار است استفاده از انواع کابینت ام دی اف توصیه نمی شود شما میتوانید از مشاورین مجرب مانادنا پاسخ خود را به صورت تخصصی دریافت کنید. اما در خصوص سوال مطرح شده باید به شما بگویم که از بین انواع کابینت انزو معمولا کابینت انزو با رنگ پلی استر یا نیم استر در مقابل رطوبت مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *