کابینت وکیوم

کابینت ها انواع مختلفی دارند که شامل کابینت وکیوم، پی وی سی، انزو و … می باشند و اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که قصد دارید دکوراسیون منزل خود را تغییر دهید و به دنبال این هستید که چه کابینتی را برای آشپزخانه خود انتخاب کنید با ما در ادامه این مقاله همراه باشید که تمامی سر در گمی ها و سوالات شما را پاسخ بدهیم چرا که  دنیای کابینت ها متنوع می باشد و برای انتخاب آن نیاز به کمک خواهید داشت اما اصلا نگران نباشید چرا که ما همراه شما هستیم.

در این مقاله سعی داریم شما را با کابینت وکیوم ( کابینت آشپزخانه وکیوم) به همراه اجزایش و همچنین مزایا و معایب آن آشنا کنیم. همچنین در مورد قیمت های آن صحبت می کنیم چرا که بودجه شما در انتخاب کابینت نقش بسیار مهمی دارد. بنا بر این داشتن اطلاعات در مورد قیمت کابینت بسیار مهم می باشد.

به طور کلی برای انتخاب یک کابینت، عوامل مهمی از جمله سلیقه شخصی شما، بودجه، اندازه آشپزخانه نقش دارند به همین دلیل این مطلب را از دست ندهید زیرا به شما کمک خواهد کرد.

تاریخچه پیدایش کابینت وکیوم 

تاریخچه پیدایش کابینت وکیوم

باید بدانید که کابینت ها هم تاریخچه خاص خود را دارند و دارای نسل های متعددی هستند مانند کابینت های نسل اول، دسل دوم و سوم. شاید با خود بپرسید نسل اول و دوم کابینت ها چه کابینت هایی هستند؟ برای پاسخ دادن به این سوال باید بگوییم که نسل اول کابینت ها آنهایی هستند که از چوب ساخته میشدند که به دلیل اینکه طرح های این گونه کابینت ها بسیار شلوغ بوده و دست ساز بودند باب سلیقه خیلی از مردم نمی باشد.

رفته رفته کابینت های فلزی جای کابینت های چوبی را گرفت که هم از طول عمر خوبی برخوردار بودند و هزینه آنچنانی نداشتند. اما این دسته  از کابینت ها از عیب بسیار بزرگی برخوردار بودند و آن هم سادگی بسیار در طراحی آن ها بود که این مورد باعث می شد مشتریان این کابینت را برای آشپزخانه خود انتخاب نکنند.

سپس نسل دیگری از کابینت ها به بازار پیدا کرد که بسیار بین مردم محبوب واقع شد و هم اکنون هم بین مردم نیز محبوب است. بله درست حدس زدید کابینت ام دی اف می باشد که به دلیل قیمت پایین آن، طراحی زیبا بسیار بین مردم رواج دارد. اما این دسته از کابینت ها یک عیب بسیار بزرگی دارند و آن هم این است که ام دی اف در برابر رطوبت و آب بسیار مقاومت پایینی دارد که برای این مشکل کابینت سازها و طراحان کابینت راه حلی را ارائه دادند. راهکار مذکور به این صورت می باشد که بر روی ام دی اف کابینت ها روکش می زدند و طرح های انتخابی را بر آن پیاده سازی می کردند و به این صورت بود که کابینت آشپزخانه وکیوم پدیدار شدند.

کابینت وکیوم چگونه کابینتی است؟

 

کابینت وکیوم چیست و چگونه کابینتی است؟

کابینت وکیوم از لحاظ متریال و نوع جنس و مواد به کار رفته در آن می توان یک کابینت از نسل سوم محسوب شود. کابینت وکیوم با پیدایش تکنولوژِی وکیوم که همان روکشی است که بر روی ام دی اف به کار می رود بسیار در بین مردم رواج پیدا کرد و مورد محبوبیت بسیاری قرار گرفت.

کابینت آشچزخانه وکیوم به آن دسته از کابینت های گفته می شود که دارای روکش وکیوم باشد. توجه داشه باشید که روکش وکیوم نام یک روکش نمی باشد بلکه نام تکنولوژی ای می باشد که از آن برای اینکه ذرات را فشرده سازی (خلاء) کنند، مورد استفاده قرار می گیرد.

هدف از این تکنولوژی تسهیل در تخلیه ی هوای موجود در بین سطح و روکش می باشد و باعث می شود که روکش به طور کامل به سطح بچسبد. این تکنولوژی کمک می کند که روکش هایی را با کمترین ضخامت بر روی سطوح ایجاد کنیم.

کابینت آشپزخانه وکیوم از ام دی اف ساخته می شود که یک لایه پی وی سی از طریق حرارت، چسب و فشاری که ناشی از تکنولوژی وکیوم می باشد بر روی ام دی اف پوشانده می شود و مشکل مقاومت پایین ام دی اف را در برابر آب و رطوبت حل می کند و باعث می شود به عنوان یک پوشش ضد آب عمل کند که از مقاومت بسیار بالایی در برابر رطوبت و آب برخوردار شود.

طرز تولید کابینت آشپزخانه وکیوم

طرز تولید کابینت آشپزخانه وکیوم

در قدم اول ورق ام دی اف را در دستگاه برش CNC قرار می دهند و طرح و مدل مد نظر شما با استفاده از این دستگاه بر روی ورق ام دی اف حکاکی می شود. این طرح ها می تواند از نوع ساده، حتی نوع برجسته، منبت کاری و معرق کاری باشد که بر روی درب کابینت طراحی و حکاکی می شود که سپس روکش های پی وی سی با استفاده از تکنولوژی وکیوم بر روی آن ها ایجاد می شود باعث خلا شدن کامل بین سطح و روکش می شود.

انواع کابینت های وکیوم

انواع کابینت های وکیوم

طرح و رنگ های کابینت های وکیوم به قدری متنوع هستند که تعداد و تنوع آنها به هیچ عنوان قابل شمارش نیستند. شما می توانید انواع نمونه کارهای کابینت سازها را ببنید و از آن ها برای انتخاب خود ایده بگیرید. کابینت های وکیوم در انواع مختلف رنگ های سفید، سفید صدفی، سفید طلایی، طلایی، مشکی و قهوه ای و صدها رنگ و طرح دیگر موجود می باشد.

اجزای کابینت آشپزخانه وکیوم

اجزای کابینت آشپزخانه وکیوم

اجزای کابینت آشپزخانه وکیوم شامل اعضای کوچکی می باشد که در زیبایی نهایی محصول بدست آمده بسیار حائز اهمیت است. این اجزای به کار رفته در کابینت شامل تاج، زیر چراغ، ستون و سرستون در کابینت های دیواری آشپزخانه می باشند.

تاج و زیرچراغ

تاج و زیرچراغ

طرح های این تاج و زیر چراغ ها  بسیار زیاد و متنوع می باشد. در میان این طرح های متنوع محبوب ترین و پر طرفدارترین آن ها نوع دانه موشی می باشد که بسیار خواهان دارد. برای پوشش دادن پایه های کابینت زمینی از پاخور استفاده می شود تا پایه های کابینت دیده نشوند و دکور ناشی از آن که نما دارد زیباتر و شکیل تر دیده شود. ویترین های شیشه ای نیز یک جزء همیشگی در کابینت های وکیوم می باشند که طرح های متنوعی دارند.

ستون و سرستون کابینت وکیوم

ستون و سرستون

اجزای دیگر کابینت های وکیومی ستون و سر ستون ها هستند. ستون های نقش خیلی مهمی را در زیباتر کردن دکور دارند. آشپزخانه هم نیز اکسسوری های متنوعی دارد که از این بین می توان به سوپر مارکت و یا سوپر ادویه اشاره کرد که می توان این اکسسوری ها را در ستون ها نصب کرد که هم کاربردی است از این جهت که باعث می شود از کمترین فضا بیشترین بهره را برد و هم اینکه در زیبایی ان هم موثر است.

قیمت کابینت وکیوم

قیمت کابینت وکیوم

قیمت این گونه کابینت ها نسبت به کابینت های دیگر بسیار با صرفه می باشد و همچنین می توان از آن به عنوان کابینت های کلاسیک و یا مدرن نام برد. همانند کابینت های دیگر قیمت این نوع کابینت به متراژ آشپزخانه شما بستگی دارد اما به طور پیش فرض میتوان قیمت هر متر واحد طولی آن در نوع زمینی و دیواری را به عنوان پایه قیمت در نظر بگیرید. توجه داشته باشید که برای قیمت می توانید که با کابینت ساز خود صحبت کنید و هزینه کمتری دریافت کند اما بدانید که دریافت هزینه کمتر به معنی این نیست او کمتر سود می برد بلکه این است که از مواد با کیفیت پایین تری استفاده می کند که استفاده از این مواد باعث می شود که کابینت زودتر دچار فرسایش شود و مقاومت خود را از دست بدهد و به طور کلی طول عمر آن کم می شود.

مزایا و معایب کابینت های آشپزخانه وکیوم که در تصمیم گیری برای انتخاب کابینت به شما کمک خواهد کرد

مزایا و معایب کابینت های آشپزخانه وکیوم که در تصمیم گیری برای انتخاب کابینت به شما کمک خواهد کرد

این دسته از کابینت ها به طور حتمی محدودیت و عیوب کابینت های چوبی را ندارند. دلیل این موضوع به جنس آن ها بر می گردد که به هم فشرده و سفت می باشند و به راحتی خم نمی شوند و آسیب نمی بینند. کابینت های وکیوم مانند کابینت های چوبی از زیبایی منحصر به فرد، دریافت حس مثبت همانند کابینت های چوبی دارد که علاوه بر آن ها بخاطر نوع وکیوم بودن از مزایای دیگری هم نیز برخوردار است. از طرفی مانند هر کابینت دیگری این کابینت هم از معایبی برخودار است که به آن ها در ادامه اشاره می کنیم.

مزایا کابینت وکیوم

مزایا کابینت وکیوم

 • از سازگاری بیشتری  با محیط زیست برخوردار می باشد.
 • کابینت آشپزخانه وکیوم بسیار جذاب و شیک می باشد.
 • کابینت آشپزخانه وکیوم در برابر رطوبت و آب مقاومت بسیار بالایی دارد.
 • تنوع طرح‌ و رنگ های کابینت  وکیوم  بسیار بالاست و با دکوراسیون سنتی و نیز مدرن  مچ می باشد.
 •  کابینت آشپزخانه وکیوم بسیار سبک می باشد.
 • کابینت آشپزخانه وکیوم از طول عمر بالایی برخوردار هستند.
 • هزینه نگهداری کابینت آشپزخانه وکیوم پایین می باشد.
 • کابینت آشپزخانه وکیوم با تجهیزات و اکسسوری های مختلف آشپزخانه بسیار راحت منطبق می شود.

معایب کابینت وکیوم

معایب کابینت وکیوم

 • در صورت اینکه طرح های منبت کاری یا کنده کاری شده بر روی سطح ام دی اف ظریف باشند پوشش لایه پی وی سی خوب پوشش داده نمی شود.
 • اگر از متریال خوبی برای ساخت کابینت ها استفاده نشود یا توسط یک کابینت ساز غیر حرفه ای ساخته شوند کیفیت آن ها پایین می آید.
 • به نور آفتاب و سایر منابع حرارتی بسیار از خود حساسیت نشان می دهند.
 • در مقابل اینکه اجسام تیز به آنها برخورد کند مقاومت خوبی نشان نمی دهند و حساس هستند.

گالری عکس کابینت وکیوم

تاج و زیرچراغ کابینت وکیوم

ستون و سرستون کابینت وکیوم

مزایا و معایب کابینت های آشپزخانه وکیوم که در تصمیم گیری برای انتخاب کابینت به شما کمک خواهد کرد

معایب کابینت وکیوم

انواع کابینت های وکیوم

طرز تولید کابینت آشپزخانه وکیوم

اجزای کابینت آشپزخانه وکیوم

کابینت وکیوم

کابینت وکیوم

کابینت وکیوم چگونه کابینتی است؟

مزایا کابینت وکیوم

تاریخچه پیدایش کابینت وکیوم 

کابینت وکیوم

کابینت وکیوم

2 Comments

 • من واقعا گیج شدم بعضی سایتها نوشتن که کابینت وکیوم با کابینت ممبران تفاوت داره بعضیا هم نوشتن که نداره و همونه ! الان چی شد یکی هستن و قیمتاشون یکیه یا با هم فرق دارند؟

  • با سلام، کابینت وکیوم و کابینت ممبران کابینت هایی هستند از جنس و مغزی های مختلف مانند ام دی اف، نئوپان، چوب و غیره اما عمدتا از نوع ام دی اف می باشند که بر روی آن ها یک پوشش و لایه از جنس پی وی سی بر روی هسته اصلی کابینت از طریق فرآیند وکیوم(خلا) فشرده سازی شده و قرار می گیرد. این دو کابینت کاملا یکی هستند هم از لحاظ متریال و هم از لحظ نوع فرآیند آماده سازی در نتیجه قیمت های آن ها هم تقریبا مشابه هم می باشد. تنها تفاوتی که وجود دارد معنای لغوی آن ها می باشد کابینت وکیوم نام خود را از فرآیند وکیوم که به فارسی خلا می باشد گرفته شده است یعنی روکش کابینت مذکور تحت فرآیند خلا بر روی کابینت قرار می گیرد و کابینت ممبران نام خود را از کلمه انگلیسی به نام ممبران که یک کلمه انگلیسی بوده گرفته و به معنای پوشش و غشا می باشد که به همان پوششی که بر روی ام دی اف کار می شود اشاره دارد. با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *