چمن مصنوعی

امروزه در طراحی فضا های مختلف می توان استفاده از المان های مختلفی را مشاهده کرد که یکی از آن ها چمن مصنوعی می باشد که با دو هدف تزیینی و پوششی مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از این نوع چمن ها طیف گسترده ای را به خود اختصاص می دهد که لازم است برای استفاده ی درست از آن این موارد را شناخت.

چمن مصنوعی چیست؟

همه ی ما نام چمن مصنوعی را در مکان های مختلف شنیده ایم. برای مثال هنگامی که به یک گزارش فوتبال گوش می دهیم گاهی گزارشگران فوتبال از این اصطلاح استفاده می کنند که می گویند مسابقه ی فوتبال بر روی چمن مصنوعی برگزار می شود. چمن های مصنوعی به عنوان تحولی بزرگ در حوزه تزیین و دیزاین فضا شناخته می شوند که استفاده از آن در حدود نیم قرن قدمت دارد. در واقع می توان گفت نخستین بار کمپانی چمسترند در دهه 60 آغاز به تولید این محصول نمود و از همان موقع استفاده از آن ادامه دارد.

در تعریف چمن مصنوعی باید گفت: این نوع چمن ها مشابه چمن های طبیعی یا همان واقعی هستند که از آن برای پوشش انواع سطوح در مکان های مختلف استفاده می کنند. به عبارت دیگر بهتر است بگوییم که از چمن های مصنوعی در مکان هایی که امکان رویش چمن طبیعی وجود نداشته باشد و یا این که هزینه ی نگهداری آن بالا باشد، استفاده می کنند. این نوع چمن ها از نوعی الیاف سخت که استقامت و دوام بالایی دارند ساخته شده اند که همین ویژگی ها باعث کاربرد گسترده ی آن در فضا های مختلف شده است.

چمن مصنوعی

دسته بندی انواع چمن مصنوعی

همان طور که گفته شد امکان استفاده از چمن مصنوعی در فضا های مختلف وجود دارد که همین مورد باعث شده است که تولیدکنندگان این محصول به فکر تولید انواع چمن مصنوعی بیفتند تا بتوانند هر نوع نیازی را در بخش های مختلف پوشش دهند. از همین رو برای آشنایی بیشتر شما به معرفی دسته بندی های این حوزه خواهیم پرداخت.

دسته بندی بر اساس جنس چمن

 

1_ چمن مصنوعی نایلونی

یکی از بادوام ترین انواع چمن های مصنوعی چمن های نایلونی می باشند که می توان از آن ها تا هشت سال استفاده کرد. همچنین مقاومت این چمن ها در برابر دمای بالا نسبت به موارد دیگر بیشتر است و بدون این که ذوب شوند و یا تغییر شکلی در آن ها ایجاد شود می توان از آن ها استفاده کرد. البته باید گفت که این نوع چمن قیمت بالاتری نسبت به انواع دیگر دارد که گاهی قیمت بالای آن خریداران را منصرف از خرید می کند.

2_ چمن مصنوعی پلی پروپیلن

کم دوام ترین و ارزان ترین نوع چمن های مصنوعی، چمن پلی پروپیلن می باشد. این چمن ها عمر کوتاهی دارند و به دلیل استقامت پایینی که دارند به سرعت فرسوده می شوند و در صورتی که در معرض دمای بالا قرار گیرند ممکن است تغییر شکل دهند.

نصب چمن مصنوعی

دسته بندی بر اساس بافت چمن

 

1_ چمن مصنوعی تک بافت

برای تولید این نوع چمن ها از یک نخ تک رنگ استفاده شده است و در واقع این نوع چمن ها رنگ یک دستی دارند. تراکم این نوع از چمن های مصنوعی نسبت به چمن های چند بافت کمتر است و به همین دلیل موارد کاربرد آن محدود تر می باشد.

2_ چمن مصنوعی دو بافت

این نوع چمن ها از دو بافت الیاف تشکیل شده اند که یکی به رنگ سبز و دیگری به رنگ سبز-زرد می باشد. استفاده از این نوع چمن های مصنوعی می تواند جلوه ی طبیعی تری را برای فضای شما به وجود آورد و کمتر کسی می تواند تفاوت آن را با چمن طبیعی تشخیص دهد.

انواع چمن مصنوعی

چمن مصنوعی بالکن

استفاده از چمن مصنوعی برای بالکن و یا تراس می تواند باعث زیبایی چشم گیر فضا شده و محیطی دلنشین را برای شما به وجود آورد به طوری که بتوانید برای چند دقیقه هم که شده در آن نشسته و یک چای بنوشید. در گذشته اکثر خانه ها به صورت ویلایی بودند و دسترسی به حیاط های بزرگ و باصفا برای خانواده ها وجود داشت. اما امروزه به دلیل گسترش زندگی آپارتمانی افراد مجبور به استفاده از تراس برای استراحت روزانه هستند. به همین دلیل است که امروزه استفاده از چمن مصنوعی برای پوشش بالکن و تراس بیشتر از گذشته شده است. اما قبل از این که بخواهید اقدام به خرید چمن مصنوعی تراس نمایید لازم است به چند نکته ی مهم توجه داشته باشید.

 • چمن تراس باید قابل شستشو باشد چرا که این فضا به عنوان بخشی از خانه ی شما نیاز به نظافت خواهد داشت.
 • چمن تراس باید انعطاف پذیر باشد تا فضای مناسب برای بازی بچه ها در تراس وجود داشته باشد.
 • بهتر است چمن رنگ طبیعی داشته باشد تا از این طریق حس طبیعت را به خانه ی شما آورد.

چمن مصنوعی بالکن

با تمام این تفاسیر ممکن است برخی از افراد با خود بگویند که ایجاد چنین فضایی در تراس صرفا خرج تراشی و صرف هزینه های اضافی می باشد. اما اگر فقط به چند مورد از مزایای استفاده از چمن مصنوعی بالکن اشاره کنیم خواهید دید که چه تاثیری بر مثبت شدن روحیه ی شما خواهد داشت. برای مثال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حس خوب صبحگاهی
 • اشتها برای خوردن صبحانه
 • ایجاد فضای مناسب برای مهمانی
 • ایجاد فضایی طبیعی برای استراحت
 • ایجاد روحیه خوب در طول روز

بررسی کیفیت چمن مصنوعی

چمن مصنوعی موکتی و کاربرد های آن

چمن مصنوعی موکتی یا فرش چمنی یکی دیگر از انواع چمن مصنوعی می باشد که استفاده از آن در سال های اخیر افزایش یافته است. همان طور که از نام این چمن ها برمی آید شکل ظاهری آن ها به شکل فرش یا موکت می باشد که روی آن با لایه ای از چمن های مصنوعی پوشانده شده است که دارای مقاومت بالا بوده و هرگز دچار کپک یا پوسیدگی نمی شوند.

استفاده از چمن مصنوعی در زمین های ورزشی

 ارتفاع الیاف در این نوع چمن مصنوعی بین 6 تا 15 میلی متر متغیر می باشد که از تراکم بالایی برای آن استفاده می شود. این دو ویژگی یعنی تراکم و ارتفاع بالا در چمن های موکتی باعث کاربرد گسترده ی آن شده است. این نوع چمن ها در مکان های مختلفی مانند زمین های فوتبال، زمین های گلف، زمین های راگبی، مهد کودک ها، مدارس، پارک ها، روف گاردن ها، باغچه ها، باغ ها و … می توان استفاده کرد.

برای این که فرش های چمنی شباهت بالایی به بافت چمن طبیعی داشته باشند از هزاران نوار پلاستیکی سبز برای تولید آن استفاده می کنند. این نوار ها به صورت لایه به لایه و در واقع به شکل تصادفی در کنار هم قرار گرفته اند تا کاملا شبیه به چمن طبیعی باشند. با توجه به این که جنس این نوع چمن مصنوعی از پلاستیک می باشد و پلاستیک هیچ گونه رطوبت و آبی را به خود جذب نمی کند این چمن بعد از خیس شدن به سرعت خشک می شوند و هیچ گونه لغزش بر روی آن به وجود نمی آید.

چمن مصنوعی موکتی

ویژگی های بهترین چمن مصنوعی

با توجه به تنوع بالایی که در رابطه با چمن مصنوعی در بازار وجود دارد گاهی خریدارن این محصول دچار سردرگمی می شوند. در چنین شرایطی معمولا سوالی که ذهن خریداران را به خود مشغول می کند این است که بهترین چمن مصنوعی باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟ اولین مورد که در پاسخ به این سوال می توان به آن اشاره کرد،، این است که یکی از ویژگی های چمن مصنوعی خوب مقاومت بالای آن در هر نوع آب و هوایی است. با توجه به این که در کشور ما هر شهر آب و هوای متفاوتی دارد لازم است از چمن هایی که این ویژگی را دارند استفاده کنید تا در برابر سرما و گرمای شدید دچار پوسیدگی نشوند.

موضوع دیگر، مقاومت بالای چمن مصنوعی می باشد. با توجه به این که قیمت این نوع چمن ها بالا است خریداران این محصول می خواهند که حداقل برای چند سال از آن استفاده کنند. بنابراین در انتخاب چمن خوب به این نکته توجه داشته باشید که مقاومت چمن در چه حد است. تراکم چمن هم می تواند از موضوعات مهم دیگر در انتخاب بهترین چمن مصنوعی باشد. اگر می خواهید چمن با کیفیتی را تهیه کنید توجه داشته باشید که چمن تراکم بالایی داشته باشد تا هم طبیعی تر به نظر برسد و هم طول عمر بیشتری داشته باشد.

بهترین چمن مصنوعی

عوامل موثر بر قیمت چمن مصنوعی

یکی دیگر از موضوعاتی که در هر نوع خریدی باید مورد توجه قرار گیرد قیمت محصول مورد نظر می باشد و چمن مصنوعی هم از این موضوع مستثنی نیست و یکی از مواردی که در رابطه با چمن های مصنوعی مطرح می شود برآورد قیمت آن برای فضا های مختلف می باشد. در رابطه با قیمت چمن مصنوعی نمی توان یک عدد ثابتی را بیان کرد چرا که عوامل مختلفی در تعیین قیمت ها تاثیرگذار می باشند. برای مثال با توجه به تنوع بالای آن در بازار می توان به تنوع بالای قیمت ها پی برد.

از همین رو برای این که بتوان در رابطه با قیمت چمن مصنوعی عددی را بیان کرد ابتدا باید نوع آن را تشخیص داد. برای مثال جنس الیاف به کار برده شده در آن، ارتفاع الیاف، نوع بافت چمن، استقامت و استحکام چمن، مقاومت چمن در برابر گرما و سرما و … همگی از جمله مواردی هستند که می توانند در تعیین قیمت ها موثر واقع شوند. قیمت این محصول در بازار بر حسب متر مربع می باشد. برای این که بتوانید چمن مصنوعی مورد نظر خود را با کیفیت و قیمتی مناسب تهیه کنید می توانید از مشاوران شرکت مانادنا کمک بگیرید و محصول خود را به صورت تضمینی از این شرکت تهیه نمایید.

چمن مصنوعی و کاربرد های آن

هزینه تعویض روکش کابینت ام دی اف  بستگی به ابعاد کابینت، تعداد واحد‌ها و نوع روکشی که بر روی آنها قرار گرفته است دارد. همچنین، اگر نیاز به تعویض قطعاتی از کابینت نیز باشد، هزینه کل بیشتر خواهد شد.

به طور معمول، هزینه تعویض روکش کابینت ام دی اف برای یک آشپزخانه متوسط با ابعاد حدود ۱۰ متر مربع، بین ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان می‌تواند باشد. البته این هزینه می‌تواند در صورت انتخاب روکش با کیفیت بالا و نیز با توجه به محل قرارگیری و شرایط بازار، به میزانی بیشتر یا کمتر از این باشد.

همچنین باید در نظر داشت که در هزینه تعویض روکش کابینت ام دی اف، هزینه نصب و کاریابی نیز محاسبه شود. برای نصب روکش MDF بر روی کابینت، بهتر است با یک کارشناس و متخصص تماس بگیرید تا در مورد هزینه و نحوه انجام کار مشاوره دریافت کنید.

همچنین در نظر داشته باشید که تعویض روکش کابینت  ام دی اف ، نیازمند زمان و هزینه‌هایی مانند خرید مواد اولیه و برش و اندازه‌گیری روکش است. در نتیجه، باید با دقت و احتیاط این تصمیم را بگیرید و بهتر است در مورد هزینه‌ها و نحوه اجرای پروژه با کارشناسان و متخصصان صحبت کنید تا بهترین راهکار را برای تعویض روکش کابینت انتخاب کنید.

2 Comments

 • سلام ما توی آبادان زندگی می کنیم که هوا خب گرمه و توی فصل تابستون دمای هوا به 50 درجه هم می رسه برای تراسمون می خوایم چمن مصنوعی بذاریم کدوم از این مدلا خوبه؟

  • سلام کاربر گرامی، با توجه به شرایط جوی و آب و هوای محل زندگی شما که از آب و هوای گرمی برخوردار می باشد بهتر است از چمن مصنوعی نایلونی استفاده کنید که نسبت به حرارت از مقاومت بهتری برخوردار است و دوام بالاتری دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *